آموزش کار با Mask
۹۵/۰۳/۱۱
نگاهی مختصر به آدرس دهی نسبی
۹۵/۰۳/۱۱

کار با Sceneها

آموزش ساخت Photo Album     :

همانطور که در این فیلم مشاهده کردید شما وقتی روی هر عکس کلیک می کنید بزرگ شده آن عکس را در بالای تصویر در بک کادر مشاهده می شود ، اما چگونه ؟؟

۱- ابتدا از منوی insert     گزینه Scene     را انتخاب کنید تا یک Scene     جدید در اختیار داشته باشید ، بسته به تعداد تصاویرتان تعداد Scene های شما می تواند تغییر کند در اینجا چون ۴ عکس داریم تعداد ۵ Scene باید داشته باشیم ، یک Scene اضافه برای ابتدای نمایش Photo Album است که هیچ عکسی نمایش داده نمی شود .

۲- حال ۴ عکس را از طریق منوی File–>importàimport to library.. به کتابخانه فلش وارد کنید .

۳- Scene1 را انتخاب کنید و در فریم ۱ آن عکس های خود را قرار دهید (به صورت کوچک تا کاربر بتواند با کلیک بر روی آنها بزرگ شده اشان را ببیند .) همچنین باید در فریم یک این Scene از اکشن Stop() استفاده کرد تا در هنگام پخش فیلم فلش Time line حرکت نکند و در همان فریم اولیه ثابت بماند .

۴-Scene2 را انتخاب کنید و بزرگ شده عکسی را که می خواهید کاربر با کلیک بر روی عکس کوچک آن بزرگ شده اش را ببیند در بالای صفحه قرار دهید همین کار را برای سایر Scene ها نیز انجام دهید .

۵- حال به Scene1 بازگردید و این کار را برای هر کدام از عکس های کوچکتان انجام دهید :با انتخاب عکس مورد نظر و فشردن کلید F8 پنجره Convert to symbolبرای شما باز می شود ، با انتخاب گزینه Button و تایید آن عکس شما به صورت یک دکمه در می آید حال با یکبار کلیک بر روی عکس و فشردن کلید F9 پنجره Actions برای شما باز می شود حال شما باید قطعه کد زیر را درون این پنجره وارد کنید :

on (release) {

            gotoAndStop(“Scene 2”, 1);

}

من این کد را به عکسی که روی آن حرف A نوشته شده است نسبت داده ام و همانطور که در کد نیز مشاهده می کنید آدرسی که به آن داده شده به اولین فریم Scene2 اشاره می کند ، که در Scene2 بزرگ شده عکسی که بر روی آن حرف A نوشته شده است موجود می باشد حال کافی است که شما این کار را برای سایر عکس ها نیز انجام دهید فقط دقت کنید که تنها تغییری که باید بر روی کد انجام دهید این است که شما باید عددی را که در جلوی Scene نوشته شده است را تغییر دهید .

۶- حال از روی تمامی عکس های کوچکی که به دکمه تبدیل شده اند یک Copy بگیرید و در سایر Scene ها Paste کنید .

اگر بدون اشکال تمام مراحل بالا را طی کرده باشید Photo Album شما نیز باید مانند Photo Album ی که من در اینجا گذاشته ام کار کند برای اینکه با مشکلی ماجه نشوید من Source این Flash movie را در پایین برای شما گذاشته ام .

دوست عزیز به علت اینکه مدت ها از نوشته شدن این مطالب می گذره برای همین اول از همه به شما توصیه می کنم که حتماً اگر تازه کار هستید و می خواید تازه شروع به یادگیری اکشن کنید مستقیم برید سراغ اکشن اسکریپت ۳ ولی اگر برای هدف دیگه می خواید می تونید تمامی فایل ها به انضمام آموزش اونها را از لینک http://darajeh.net/amirUploads/as2.zip دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*ضروری