پایان نامه – تدوین طرح معماری سازمانی سرویس گرای مرجع جهت دانشگاه های آموزش الکترونیک ایران بر اساس چارچوب توگف ۹

مفاهیم معماری سازمانی سرویس گرا
۹۵/۰۳/۱۲
لیست ژورنال های مطرح در حوزه سیستم های اطلاعاتی
۹۵/۰۳/۱۲

پایان نامه – تدوین طرح معماری سازمانی سرویس گرای مرجع جهت دانشگاه های آموزش الکترونیک ایران بر اساس چارچوب توگف ۹

متن زیر مقدمه و به نحوی چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد من (امیر درجه) با عنوان : “تدوین طرح معماری سازمانی سرویس گرای مرجع جهت دانشگاه های آموزش الکترونیک ایران بر اساس چارچوب توگف ۹″ می باشد.

جهت دانلود فایل کامل پایان نامه می توانید اینجا را کلیک کنید.

مقدمه (تشریح و بیان مسئله)

از اوایل دهه ۹۰ میلادی با توجه به گسترش روز افزونسازمان های بزرگ، نیاز به طراحی و توسعه ی سیستم های اطلاعاتی پیچیده، ظهور سیستم های اطلاعاتی با اهداف خاص، اهمیت انعطاف پذیری سازمان ها در برابر فشارهای بیرونی نظیر تغییرات کسب و کار، ماموریت ها، ساختارهای سازمانی و تغییرات سریع فناوری، نیاز به مفهومی به نام معماری سازمانی پدیدار شد. در سال های بعد نیز با پررنگ شدن نیازهای فوق و پیشرفت تکنولوژی مفاهیمی نظیر معماری سرویس گرا و معماری سازمانی سرویس گرا نیز پدیدار گشتند[۱].
کیفیت مناسب ارائه خدمات و کسب درآمد محرک های مهمی هستند که ضریب تاثیر بالایی در تصمیم گیری های مدیران هر سازمان دارند. لذا برنامه ریزی دقیق و داشتن سازمانی یکپارچه و منسجم گامی است در جهت پاسخگویی به محرک های ذکر شده.
با توجه به مطلب فوق دانشگاه ها نیز در زمره سازمان های بزرگی قرار می گیرند که لزوم استفاده از سیستم های اطلاعاتی پیچیده با کارکردهای خاص در آنها به شدت ملموس می باشد. همچنین با تغییرات سریع محیط کسب و کار و افزایش تعداد سازمان هایی که با این نهاد در ارتباط هستند؛ نیاز دانشگاه ها به سیستم های اطلاعاتی انعطاف پذیر و ساختار سازمانی بهینه جهت پاسخ به این چالش ها کاملاً واضح می باشد.
از سوی دیگر اغلب دانشگاه های بزرگ و معتبر دنیا در راستای ارائه خدمات بهتر و کسب درآمد بیشتر اقدام به راه اندازی دانشکده های آموزش های الکترونیکی (مجازی) کرده اند. همچنین دانشگاه هایی نیز به وجود آمده اند که به صورت اختصاصی به امر ارائه خدمات آموزش های الکترونیکی اشتغال دارند.
دانشگاه های آموزش های الکترونیکی اگر چه خدمات خود را به صورت الکترونیکی و از طریق بستر اینترنت ارائه می دهند، اما در دل خود پیچیدگی های فراوانی دارند تا بتوانند خدمات خود را با بهترین کیفیت و بیشترین میزان بهره وری ارائه نمایند. لذا نیاز این دانشگاه ها نیز به برنامه ای مدون و دقیق جهت سیستم های اطلاعاتی و کسب و کار خود نیاز دارند تا بتوانند به نحو مطلوب در راستای اهداف خود گام بردارند.
در حال حاضر در سطح ملی و بین المللی سیستم های جامع دانشگاهی بسیاری جهت مدیریت آموزش های الکترونیکی وجود دارند که هر کدام نقاط ضعف و قدرت فراوانی دارند. این سیستم ها برای نیازهای موجود طراحی شده اند و قالباً قدرت پاسخگویی به نیازهای جدید و تعامل با سایر سیستم های خارج از سازمان را ندارند. از طرف دیگر ساختار درونی سازمان ها(دانشگاه ها) نیز دارای مشکلات فراوانی هستند که جهت پاسخ به نیازهای ذکرشده نیاز به بازنگری مجدد دارند.
مشکلات ذکر شده در بالا باعث شده تا بسیاری از دانشگاه ها(دانشگاه های حضوری و آموزش های الکترونیکی) به جای استفاده از چنین سیستم های آماده ای خودشان اقدام به توسعه و نگهداری سیستم های جامع دانشگاهی کنند. این کار باعث شده تا بسیاری از نیازهای مرتبط به دانشگاه مربوطه به شکل بسیار کاراتری برآورده شوند، ولی اینجا چند سوال اساسی مطرح می شوند که طراح سیستم مسئول پاسخگویی به این سوالات می باشد؛ این سوالات عبارتند از:

  1. چه نقش هایی در دانشگاه وجود دارند؟ هر کدام چه وظایفی دارند؟
  2. دانشگاه چه بخش هایی دارد؟ هر بخش چه نیازهایی دارد؟
  3. چه فرایندهایی در دانشگاه وجود دارند؟ چگونه می توان آنها را به شکل سرویس ارائه کرد؟
  4. ارتباطات نقش ها، بخش ها و فرایندها به چه صورت است؟
  5. در نهایت، هر کدام از اینها به چه شکلی باشند بهتر است؟

پاسخ به سوالات بالا می تواند طراح/طراحان سیستم را مدت ها گرفتار سازد تا وضع موجود دانشگاه را استخراج نمایند و سپس با پاسخ به سوال آخر وضع ایده آل دانشگاه را ترسیم نمایند. با مشخص شدن وضع ایده آل دانشگاه می توان یک برنامه گذار برای دانشگاه وضع کرد و در طی آن علاوه بر توسعه سیستم های اطلاعاتی دانشگاه به تغییرات مدیریتی از قبیل: تغییر فرهنگ سازمانی، تغییر سطوح مدیریتی و … پرداخت.

اهداف پژوهش

در این پایان نامه هدف ما ترسیم وضع ایده آل معماری سازمانی سرویس گرا بر اساس چارچوب توگف ۹ جهت دانشگاه های آموزش های الکترونیکی ایران می باشد. خروجی این پایان نامه که به صورت یک سند منتشر می شود، می تواند در اختیار افرادی که مسئولیت طراحی/معماری سیستم های اطلاعاتی دانشگاه را بر عهده دارند قرار داده شود؛ و سپس آنها بر اساس این سند که به نحوی یک سند مرجع حساب می شود می توانند اکثر نیازهای خود را مرتفع با حداقل هزینه و زمان مرتفع سازند.
بهینه سازی مراحل ADM به گونه ای که برای استفاده در دانشگاه های آموزش های الکترونیک راحت باشند و حتی مدیران فناوری اطلاعات دانشگاه ها خودشان بتوانند با حداقل نیروی لازم در راستای تدوین برنامه معماری سازمانی جهت دانشگاه خود گام بردارند.
تدوین ورودی ها و خروجی های هر فاز(جهت فازهایA تا D) جهت دانشگاه های آموزش الکترونیکی ایران.

  1. کمک رسانی به دانشگاه های آموزش های الکترونیکی کشور که قصد بهبود و ارتقا زیر ساخت مدیریتی و فنی خود را دارند.
  2. کمک رسانی به مراکزی که قصد ارائه خدمات آموزش های الکترونیکی را دارند.
  3. تولید راهنمای فارسی جهت استفاده از چارچوب معماری سازمانی توگف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*ضروری