نگاهی مختصر به آدرس دهی نسبی
۹۵/۰۳/۱۱
آموزش اکشن اسکریپت ۳ – Display List
۹۵/۰۳/۱۱

روش کار با کدهای کنترلی nextFrame و prevFrame

روش کار با کدهای کنترلی nextFrame      و prevFrame :

انیمیشنی را که مشاهده کردید در واقع از تعدادی تصویر پشت سر هم درست شده است که هر کدام از این تصاویر در یک فریم و پشت سر هم دیگر قرار گرفته اند که البته تمام این تصاویر در لایه dancer     قرار دارند .

اما برای اینکه وقتی فیلم نمایش داده می شود رقصنده ثابت باشد و کنترل آن در دست ما باشد در اولین فریم لایه action     قطعه کد stop()     را قرار می دهیم تا فیلم در همان فریم ۱ ثابت بماند و ما بتوانیم با استفاده از ۲ دکمه ای که در لایه buttons   قرار داده ایم آن را کنترل کنیم .

به هر کدام از این دکمه ها ۲ قطعه کد کو چک نسبت داده شده است تا بوسیله این کدها بتوان به فریم بعد یا قبل دسترسی پیدا کرد . برای نسبت دادن این کدها به هر کدام از این دکمه ها ابتدا بر روی دکمه مورد نظر کلیک کنید و سپس کلید F9 را از روی صفحه کلید فعال نمائید تا پنجره Actions برای شما باز شود در پنجره ای که برای دکمه ای که به شکل فلشی به سمت راست است قطعه کد

را تایپ کنید .

on (release) {

            nextFrame();

}

و در پنجره ای که برای فلشی است که سمت چپ را نشان می دهد قطعه کد :

on (release) {

            prevFrame();

}

را تایپ کنید .

این ۲ کد انیمیشن را به ترتیب به فریم های بعدی و قبلی انتقال می دهند و باعث می شوند که ما بتو انیم حرکات رقصنده را خود کنترل کنیم .

دوست عزیز به علت اینکه مدت ها از نوشته شدن این مطالب می گذره برای همین اول از همه به شما توصیه می کنم که حتماً اگر تازه کار هستید و می خواید تازه شروع به یادگیری اکشن کنید مستقیم برید سراغ اکشن اسکریپت ۳ ولی اگر برای هدف دیگه می خواید می تونید تمامی فایل ها به انضمام آموزش اونها را از لینک http://darajeh.net/amirUploads/as2.zip دریفت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*ضروری