آموزش استفاده از jQuery DatePicker در کیک ۲ و تبدیل کامل تاریخ ها به فارسی
۹۵/۰۳/۱۲
روش استفاده از کنسول در Cake PHP 2
۹۵/۰۳/۱۲

ایجاد دیکشنری یا همان تغییر زبان در کیک ۲

سلام و …..

با آرزوی قبولی کدهای همه ی شما عزیزان در محزر کارفرمایان و مشتریان گرامی :دی (نمک ریزی)

آقا امروز می خوایم بریم سراغ یک آموزش خیلی خیلی ساده و ۱۰۰ البته کاربردی مخصوصاً برای ما ایرانیا که زبونمون فارسی هست.

قضیه از این قرار که وقتی شما با کنسول کیک بیک می کنید و یه چیزی می سازید خوب اون می یاد به جز دیتاهای توی دیتابیستون بقیه چیزایی که ایجاد می کنه رو انگلیسی در نظر می گیره. یا اصلاً فرض کنید که خودتون دارید برای خودتون برنامه می نویسید کاری هم به کنسول کیک ندارید برنامه نویسان از اونجایی که دارای ضریب هوشی و سواد انگلیسی بسیار بالایی هستند (من برنامه نویس نیستما!!!!) معمولاً تست هایی که برای خودشون می سازن رو انگلیسی می سازن. یا اصلاً فرض کنیم سایت قراره دو زبونه بشه دیگه!

کیک راه حلی که داره مثله بسیاری از فریم ورک های دیگه اینه که یه سری متد داره که وقتی اونا رو بذارید پشت متون اونا رو مثل متن معمولی تفسیر می کنه مثله متد “__()” حالا شما می تونید با ایجاد یک فایل مناسب برای متن هایی که توی این متد قرار می گیرند و قرار دادن ترجمه اونها در همون فایل سایتتون رو ترجمه کنید ولی دیگه نه به همین سادگی یه خورده هم باید اصول رو رعایت کنید. یک راه سادش رو من زیر می کم ما بقی با خودتون.

ابتدا برید توی کنسول کیک و در مسیری که فولدر app برنامه قرار داره بزنید.

cake i18n extract

با این کار کیک از شما می مسیر جایی که می خواید چیزای توش ترجمه بشن رو می پرسه که معمولا باید بهش مسیر کامل یعنی از اسم درایو شروع کنید و تا فولدر View بیاید مثل :

C:\wamp\www\CakeTests\2\app\View

بعدش هم ازتون یه سوال اینه قبلی می پرسه که اونجا شما باید “D” بزنید که به نشانه تایید قبلی هست و بعدش هم ازتون مسیر فایل خروجی رو می پرسه.

برای زبون فارسی شما باید توی مسیر C:\wamp\www\CakeTests\2\app\Locale یه فولدر با نام per بسازید(برای سایر زبونها می تونید برید به اینجا) و توش هم یه فولدر دیگه به نام LC_MESSAGES فایل ترجمه قرار توی این فولدر قرار بگیره. حالا شما باید یه مسیری مثل زیر رو بدید به کیک برای ساخت فایل خروجی:

C:\wamp\www\CakeTests\2\app\Locale\per\LC_MESSAGES

در این مرحله با دادن مسیر و زدن اینتر فایل شما که حاوی عبارتی که در متد __() مانند

echo __(‘Darajeh.net’)

قرار گرفته هست رو به شما نشون می ده و شما می تونید با یک برنامه مثل poedit اونها رو ویرایش کنید. در ضمن کیک به شما فایلی با پسوند .pot می ده که بهتره اون رو به .po تغییر بدید. اسمش هم همون default باید بمونه.

حالا همه این کار رو که کرید که فایده نداره کیک بهتون فهش نمی ده با این کارا چون اصلاً اینا رو که نمی شناسه. برای اینکه اینا رو بشناسه شما باید تشریف ببرید توی فایل core.php که توی فولدر Config کیک هست و کد :

Configure::write(‘Config.language’, ‘per’);

رو قرار بدید و حالا لذتش رو ببرید.

امیدوارم مفید بوده باشه.

موفق و پیروز باشید.

در ضمن اگر لطف کنید یه دعاییم کنید که یکی از مشکلات بزرگ زندگیم هم حل بشه ممنونتون می شم .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*ضروری