آموزش ساخت دکمه کشویی
۹۵/۰۳/۱۱
کار با Sceneها
۹۵/۰۳/۱۱

آموزش کار با Mask

آموزش کار با Mask     (ساخت کالیدسکوپ) :
اگر چه بحث در ارتباط با Mask و کار بردهای آن به ساعت وقت نیاز مند است اما شاید این آموزش بتواند شما را با این مفهوم بیشتر اشنا کند و درهای ساخت انیمیشن های مبتنی بر Mask را به روی شما بگشاید .
به جرات می توان گفت که در بیشتر انیمیشن های حرفه ای و به خصوص header هایی که در بالای سایت ها قرار دارد از Mask استفاده شده است و این خود به اهیمت یادگیری هر چه بهتر Mask منتهی می شود .

۱- یک symbol جدید از نوع Movie Clip ایجاد کنید و نام آن را بهsymbol15 تغییر دهید با این کار شما به محیط ویرایش Symbol برده می شوید ، در این قسمت یک دایره رسم کنید (سایز دایره بستگی به ابعاد صفحه کاری شما دارد) و آن را به ۱۵ قسمت تقسیم کنید یکی از قسمت ها را نگه داشته و ۱۴ قسمت دیگر را پاک کنید ، قسمت باقی مانده را به یک Movie Clip symbol تبدیل کنید و نام آن را به slice تغییر دهید ، نام لایه موجود را نیز به slice تغییر دهید .
۲- یک لایه جدید در زیر لایه slice ایجاد کنید و نام آن را shape بگذارید ، در این لایه تعدادی دایره را در کنار هم و با رنگ های متفاوت رسم کنید به شکلی که مساحت کل دایره ها از مساحت slice بیشتر باشد ، حال کل دایره ها را انتخاب کنید و آنها را به یک Symbol از نوع Movie Clip تبدیل کنید و نام آنها را نیز shape بگذارید .
۳- اکنون زمان ایجاد افکت Mask است برای این کار کافی است بر روی لایه slice کلیک راست کنید و از منویی که برای شما باز می شود گزینه Mask را انتخاب کنید ، همانطور که مشاهده می کنید شکلی که در کنار هر ۲ لایه بود تغییر کرده و نیز لایه shape با یک تورفتگی در زیر لایه slice قرار گرفته است و این حاکی از آن است که لایه slice بر روی لایه shape قرار گرفته است و آن را پوشانده است .
۴- ایجاد انیمیشنی که در نهایت به خیره کنندگی در کل انیمیشن می انجامد : برای این کار کافی است در فریم ۲۰ و ۴۰ لایه shape دو فریم کلیدی ایجاد کنید و پس از ایجاد یک Motion Tween بین فریم های ۱ تا ۲۰ و فریم های ۲۰ تا ۴۰ از مپنل properties برای فریم های ۱ تا ۲۰ گزینه RotateàCW و برای فریم های ۲۰ تا ۴۰ گزینه RotateàCCW را انتخاب کنید ، شما با انجام قسمت های بالا symbol ی را که کل انیمیشن را تشکیل می دهد ایجاد کردید .
۵- انیمیشن تقریبا تمام است فقط کافی است که به Scene اصلی بازگردید و symbol15 را ۱۵ بار به روی Scene خود بیاورید دقت کنید symbol ها را به شکلی در کنار هم بچینید که در نهایت تشکیل یک دایره بدهند .

دوست عزیز به علت اینکه مدت ها از نوشته شدن این مطالب می گذره برای همین اول از همه به شما توصیه می کنم که حتماً اگر تازه کار هستید و می خواید تازه شروع به یادگیری اکشن کنید مستقیم برید سراغ اکشن اسکریپت ۳ ولی اگر برای هدف دیگه می خواید می تونید تمامی فایل ها به انضمام آموزش اونها را از لینک http://darajeh.net/amirUploads/as2.zip دریفت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*ضروری