معرفی چارچوب TOGAF
۹۵/۰۳/۱۹
سیستم دریافت و ارسال پیام با #C
۹۵/۰۳/۱۹

آموزش مقدماتی توگف ۹ و آرکیمیت ۲

سلام خدمت خوانندگان گرامی

طی چند ماه گذشته موقعیتی برام مهیا شد که بتونم با حمایت استادم آقای دکتر خیامی در کلاس درس معماری سازمانی چند جلسه ای دانشجویان رو با چارچوب توگف ۹ و زبان مدلسازی آرکیمیت ۲ آشنا کنم و اونها رو به حدی برسونم تا بتونن یک پروژه کوچک رو (البته در حد دانشجویی) شروع کنند.

مطالب این دوره کوتاه که تقریباً ۶ جلسه ۲-۳ ساعته بود در قالب فایل های پاور پوینت و PDF آماده شده اند و برای دانلود در سایت قرار گرفته اند. امیدوارم این فایل ها و مطالب کمک رسان خوبی برای کسانی باشند که تازه قصد شروع به یادگیری این چارچوب و زبان مدلسازی رو دارند.

جلسه اول: آشنایی با مفاهیم عمومی و اصلی TOGAF برای دانبود فایل های این جلسه اینجا کلیک کنید.

جلسه دوم: مقدمه بر روش توسعه معماری (ADM) برای دانبود فایل های این جلسه اینجا کلیک کنید.

جلسه سوم: ادامه روش توسعه معماری (ADM) برای دانبود فایل های این جلسه اینجا کلیک کنید.

جلسه چهارم: معرفی زبان مدلسازی Archimate 2 برای دانبود فایل های این جلسه اینجا کلیک کنید. (اسلایدهای این جلسه به زبان انگلیسی هستند ولی تا جای ممکن ساده توضیح داده شده اند)

جلسه پنجم: استفاده از توگف ۹ و آرکیمیت ۲ جهت مدلسازی یک کسب و کار ساده برای دانبود فایل های این جلسه اینجا کلیک کنید. (بیشتر اسلایدهای این جلسه به زبان انگلیسی هستند ولی تا جای ممکن ساده توضیح داده شده اند)

جلسه ششم: جمع بندی مطالب به انضمام توضیح اکثر مصنوعات (Artifacts) (کاتالوگ ها و ماتریس های) موجود در توگف ۹ جهت ساخت پروژه پایانی. همچنین در این جلسه یک مثال عملی با استفاده از زبان آرکیمیت در نرم افزار ARchi ایجاد شده است که مربوط به مدلسازی “دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه” است. فایل این مثال نیز ضمیمه می باشد. برای دانبود فایل های این جلسه اینجا کلیک کنید.
موفق باشید

درجه ۲۳.۳.۹۳

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*ضروری