کاربردی دیگر از دکمه های فعال
۹۵/۰۳/۱۱
آموزش کار با Mask
۹۵/۰۳/۱۱

آموزش ساخت دکمه کشویی

آموزش ساخت دکمه کشویی (نمونه بسیار ساده) :

همانطور که در با لا هم دیدید فرض کنید که یک دکمه را سا خته اید و می خواهید هنگامی که کاربر نشانگر mouse     خود را بر روی آن می برد مطلبی برای کاربر نمایش داده شود . اما چگونه ؟

۱- برای این کار ابتدا با فشردن کلید های ctrl+F8     یک symbol     از نوع button ایجاد کنید ، با این کار شما به محیط ویرایش symbol برده می شوید در این قسمت یک دکمه به سلیقه خود طراحی کنید مهم نیست که این دکمه از طراحی خوبی بر خوردار باشد چون در اینجا هدف ما طراحی و استفاده از گرافیک خوب نیست .

۲- پس ار آنکه طراحی دکمه تمام شد در قسمت timeline در فریم over یک فریم کلیدی ایجاد کنید در این فریم شکلی را که به عنوان دکمه رسم کرده اید را انتخاب کنید و با فشردن دکمه F8 آن را به یک symbol از نوع graphic تبدیل کنید .

۳- حال بر روی graphic symbol خود دبل کلیک کنید تا وارد محیط ویریش آن شوید در این حالت ابتدا لایه ای را که شکل خود را درون آن قرار دادهید قفل کنید تا از تغییرات احتمالی جلوگیری شود .

۴- یک لایه جدید اضافه کنید و نام آن را line بگذارید و در آن یک Symbol از نوعgraphic ایجاد کنید درون این symbol با استفاده از ابزار pencil یک خط کوچک بکشید حال با قرار دادن این symbol در گوشه پایین شکلی که به عنوان دکمه در نظر گرفته ایداولین گام را در جهت ساخت انیمیشن دکمه بر داشته اید .

۵- فریم ۵ از لایه lineرا انتخاب کنید و در آن یک فریم کلیدی اضافه کنید و در این فریم اندازه symbol را به اندازه دلخواه بزرگ کنید و با کلیک راست بین یکی از فریم های ۱ تا ۵ و انتخاب گزینه create motion tween حرکت بزرگ شدن خط را به وجود آورید .

۶-یک لایه جدید اضافه کنید و نام آن را bg بگذارید در فریم ۵ این لایه یک فریم کلیدی اضافه کنید ، در این فریم با استفاده از ابزار Rectangle یک مستطیل با طولی به اندازه خطی که در فریم ۵ لایه lineایجاد کرده اید و عرض کم ایجاد کنید و آن را به یک Movie Clip Symbol تبدیل کیند ، فریم ۱۰ از همین لایه را انتخاب کنید در این فریم نیز یک فریم کلیدی ایجاد نمائید و اندازه مستطیلی را که در فریم ۵ ایجاد کرده اید به اندازه دلخواه بزرگ کنید حال بر روی یکی از فریم هائی که بین فریم های ۵ تا ۱۰ لایه bg قرار گرفته اند کلیک راست کنید و گزینه create motion tween را انتخاب کنید .

۷- یک لایه جدید با نام text ایجاد کنید در فریم ۱۰ این لایه یک فریم کلیدی ایجاد کنید و متنی را که می خواهید درون مستطیل نمایش داده شود را ایجاد کنید (با این کار به محظ اینکه انیمیشن مستطیل پایان بیابد متن شما نیز نمایش خواهد یافت )

۸- آخرین مرحله بسیار ساده می باشد فقط کافی است که فریم ۱۰ یکی از لایه ها را انتخاب کنید و با باز کردن پنل Actions و تایپ کردن کد stop() انیمیشن را در فریم پایانی متوقف سازید (با این کار شما به کاربر این امکان را می دهید تا زمانی که نشانگر mouseخود را بر روی دکمه نگه می دارد بتواند متنی را که درون مستطیل قرار دارد را بخوند) .

شما با استفده از تکنیک بالا می توانید حتی درون خو دکمه نیز یک انیمیشن قرار دهید . در همین انیمیشن لایه animation این تکنیک را نمایش می دهد .

دوست عزیز به علت اینکه مدت ها از نوشته شدن این مطالب می گذره برای همین اول از همه به شما توصیه می کنم که حتماً اگر تازه کار هستید و می خواید تازه شروع به یادگیری اکشن کنید مستقیم برید سراغ اکشن اسکریپت ۳ ولی اگر برای هدف دیگه می خواید می تونید تمامی فایل ها به انضمام آموزش اونها را از لینک http://darajeh.net/amirUploads/as2.zip دریفت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*ضروری